Öncelikle sizlere ağ filtreleme ve loglama tanımlarını yaparak bu sistemleri neden kullanmamız gerektiğini anlatacağız. İkinci adımda ise; bu sistemlerin bulunduğu paketler ile ilgili bilgiler sunacağız. Umarız ki bilgilendirmeleri yeterli bulur ağ filtreleme ve loglama ile ilgili düşüncelerinizi tarafımıza iletirsiniz:

Ağ İzleme ve Loglama

***5651 Sayılı Kanun gereği internet hizmeti kimin adına kayıtlı ise yapılan eylemlerden (yasal olmayan içerik izleme, yazma, yükleme gibi) kayıtlı kişi sorumludur. Bunun önüne geçilebilmesine yardımcı olmak için internet ve network kullanımı esnasında yapılan her işlem kaydedilebilmelidir(loglanmaktadır).

Sistemin temel amacı geriye dönük olarak takip imkanı sağlamaktır. Bütün yapılan online işlemler 2(iki) yıl veya daha uzun süre kayıt altında tutulabilir. Kurum geçmişe dönük bilgi alışverişini kayıt altında tutabilme yetisi kazanır. Örneğin sistem sayesinde, okul ağlarına bağlı herhangi bir bilgisayardan kullanıcı adı ile giriş yapan kişi, internet üzerinden bir forumda, haber sitesinde veya benzeri yerlerde hakaret içerikli sözler sarf etmiş ise kişinin tespiti mümkün olucaktır. Yine sistem sayesinde okul sarf edilmiş sözlerle ilgili zan altında kalmaz. Bu kayıt ve izleme sistemi sayesinde hangi kullanıcının saat kaçta hangi bilgisayardan bu kaydı oluşturduğu rahatlıkla bulunabilir, entegre güvenlik sistemi tarafından kimliği görsel olarak da doğrulanabilir.

Taleb edildiği taktirde sistem her bir kullanıcıya(öğrenci, öğretmen, müdür vs.) kullanıcı sınıfları ve yetki tanımlamaları verebilecek alt yapıya sahiptir. Özel şifre ve kullanıcı adları kişilere özel tanımlanabilir. Bu sayede yetki sınıflandırması sağlanmış olur.

Kaydedilen her işlemi tek tek incelemek zaman ve işgücü açısından büyük bir kayıptır. Bu kaybı önlemek adına YAZMEK olarak, kaydedilen işlemleri grafiksel ve metinsel olarak günlük, haftalık ve aylık raporlar halinde sunarak inceleme kolaylığı sağlıyoruz. Bu sayede yetkili kişilerin ağ kullanımına hakim olmasına ve sakıncalı kullanımlar yüzünden oluşabilecek yasal sorunların önüne geçilebilmesine olanak sağlıyoruz.

Ağ Filtreleme

Filtreleme sistemimiz, çalışanlarınızın ve misafirlerinizin internet aktivitelerini düzenleyerek ve gerektiğinde kısıtlayarak, iş verimliliğinizin artışına katkı sağlar.

Kolayca yönetilebilen arabirimi ve tek merkezden kontrol edilebilmesi sayesinde uzman personel çalıştırma ihtiyacı ortadan kalkar ve böylece bilişim masraflarınız düşer.
Öncelik atama sistemi ile çalışanınız bir e-posta aldığında diğer internet aktivitelerini yavaşlatarak veya sınırlandırarak çalışanınızın e-posta ile ilgilenmesini ve iş akışının devamını sağlar.

İnternet servis sağlayıcıları ve operatörlerin istatistiksel bilgi toplamak amacıyla kullandıkları sistemleri engelleyerek, bilgi güvenliğinizi arttırır ve iletişim hızınızda %40’a varan artış sağlar.

Filtreme sisteminin ayarlarını dilediğiniz gibi düzenleyerek personelinizin çalışma saatleri haricindeki zamanı filtrelemeler olmadan internet kullanımını gerçekleştirmesine olanak sağlayabilir ya da gün içerisinde belirli oranlarda filtrelemeleri devre dışı bırakarak personelinizin size karşı tavır almasının önüne geçebilirsiniz

Filtreleme işlemi personelin girilmesi istenmeyen sitelere ve uygulamalara nokta atışı veya genel olarak sınıflandırılarak engellemektedir. Bu sayede personel iş saatlerinde iş dışında işler ile uğraşmamakta ve iş verimliliği ciddi oranda artmaktadır.

İstek durumunda günlük kullanım limitleri de belirlenebilmektedir.
Kısmi yada tam olarak, açık yada kapalı ağlarla iletişimin sınırlandırılması ve veri alışverişlerinin düzenlenmesi kapsar. Kurumun ihtiyaçlarına göre kullanıcıların fark edemeyeceği şekilde de filtreler düzenlenebilir.

Kısmi filitrelemeye örnek olarak, Facebook engellenmeden içindeki oyunlar, uygulamalar engellenebilir. Bu durum kullanıcı tarafından şu şekilde gözlemlenir; Facebook’a giren kullanıcı mesajlaşıp, diğer iletilere yorum yapabilirken oyun oynamaya çalıştığı zaman “Teknik bir problemden dolayı şu anda uygulama çalışamamaktadır, Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz” iletisi ile karşılaşır. Bu tarz filitrelemerdeki amaç kullanıcının facebook’un sistem tarafından engellendiğini değil, uygulamada bir sıkıntı olduğunu düşünmesini sağlamaktır. Kullanıcı internet kullanımına rahatça devam edebilecektir.

Tersi bir durumda, tam filitreleme de ise kullanıcının bütün erişimi engellenir. Kullanıcı, teknik arıza hatası veya site kurum tarafından engellenmiştir ibaresi ile karşılaşır.

Firmalar ve Kurumlar için mecburiyet derecesinde önemli olan Filtreleme ve Loglama (girilen siteleri ve sitelerde yapılan işlemlerin, network üstünden yapılan işlerin engellenmesi ve kayıtları) sistemlerini  toplamış bulunmaktayız. YAZMEK olarak filtreleme ve loglama hizmetlerini birlikte vermekteyiz.

**5651 Sayılı Kanun gereği internet hizmeti kimin adına kayıtlı ise yapılan eylemlerden (yasal olmayan içerik izleme, yazma, yükleme gibi) kayıtlı kişi sorumludur. Bunun önüne geçilebilmesine yardımcı olmak için internet ve network kullanımı esnasında yapılan her işlem kaydedilebilmelidir (loglanmaktadır) ve yasak olan yerlere girilmesi engellenerek risk azaltılmalıdır.

1) İnternetiniz mi yavaş?
– Birden fazla hat ile internet hızı 2 katına çıkar,
– Reklam ve zararlı içerik sisteme giremez ve kullandığı internet boşa çıkarak hızı arttırır,
– İş dışı indirme yapılması engellenerek personelin interneti sömürmesini engelleyin.

2) Personeliniz çalışmıyor, sosyal medyada, haber sitelerinde veya film izleyerek mi oyalanıyor?
– Filtreleme ile ister mesai saatlerinde, ister temelli olarak facebook, twitter gibi sosyal medyayı, online oyunları, kumar sitelerini, eğlence sitelerini veya istediğiniz diğer siteleri engelleyin/kısıtlayın. Personeliniz mesai saatlerinde bilgisayarda sadece iş yapsın.

3) Personelin internette yaptıklarından dolayı başınıza bir şey gelmesinden mi endişeleniyorsunuz?
– İnternette yapılan her işlemin hangi bilgisayardan(istenirse hangi kullanıcı şifresiyle) ne zaman yapıldığının kaydı tutulur. İçiniz ferah şirketinizi yönetirsiniz.

4) Saha çalışanınız mı var, veya ofis dışından ofisteki belge mi lazım oldu?
– VPN bağlantıları ile ister telefon, ister bilgisayar nerede olursa olsun ofis ile aynı ağda güvenli olarak çalışabilir. Tek gereken internet bağlantısı olması.

5) Birden fazla ofisiniz mi var?
– Bütün personel aynı ağda ve bu sayede aynı ofiste çalışıyormuş gibi koordine çalışabilir.

6) Çalışanların ve mobil cihazların internetinizi sömürmesinden bıktınız mı?
– Artık sizin için ayrılan yüzdeye kimse dokunamayacak(internetin toplaminin %30’u patronun gibi) ancak çalışanların kullanmadığı dilim olursa siz kullanabilceksiniz.

7) gelen giden sizin ve personelinizin dosyalarının bulunduğu ağa mı bağlanıyor?
– Birden çok ağ desteği ile sadece müşterilere özel bir wi-fi de olur ve ayrı bir ağda olur, bu sayede güvenlik açığı oluşmaz.
– Gelen misafirler bir ağda, personel cep telefonları bir ağda, personel ve patronlar bir ağda gibi. Bu sayede aynı ağdakiler birbirini görür, veri kaybı ya da dosya çalınması gibi durumlar engellenir.

8) Birden fazla kullanıcı profili ile istediğiniz gibi yetkilendirme yapabilirsiniz;
– Personele sadece iş ile ilgili yetki verilir, patronlara sadece yasal zorunluluklar, misafirlere de arasında bir filtreleme standardı uygulanabilir.
– Her kullanıcı kendi şifresi ile girdiğinden dolayı kullanıcı yetkileri karışmaz

9)Personelin kullanım yoğunluğunu veya hangi personelin interneti en çok kullandığını mı merak ediyorsunuz?
– Ağ kullanım monitörü ile cihaz bazlı kullanılan paketleri ve harcanan bant genişliğini rahatlıkla görebilirsiniz.

İş yerinizdeki verimlilik artışı kazancınızdaki artışı ilk aydan göreceksiniz.